piątek, 13 kwietnia 2012

Pielęgnacja niemowlęcia

Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa, nawet do 5 razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka, a dzieje się tak dlatego, że nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętej naturalnej warstwy ochronnej. Skóra dziecka potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i nawilżenia , gdyż jest narażona na wysychanie i działanie szkodliwych bakterii.
1.    Pielęgnacja pępka
Podczas gojenia się pępuszka należy dostarczyć mu dużo powietrza, aby szybciej się goił. Należy również odwijać brzeg pieluszki, aby odsłaniać pępek , a tym samym nie narażamy go na podrażnienie.
Jeśli chodzi o pielęgnację, to do czyszczenia skóry wokół pępka należy używać mokrego gazika. Nie należy stosować środków odkażających, które podrażniły by pępek, który zagoi się sam w naturalny sposób.
2.    Codzienna kąpiel
Niemowlę powinno zażywać kąpieli każdego wieczoru. Są sytuację, kiedy nie jest możliwa kąpiel np. z powodu zmęczenia, to ważne jest , aby nie zapomnieć o dokładnym oczyszczenie skóry pupy, która jest szczególnie narażona na podrażnienia. Należy dbać o codzienną pielęgnację, aby zapewnić dziecku optymalną kondycję skóry, zwłaszcza podczas upałów, gdyż dzieci bardzo się pocą co sprzyja rozwojowi bakterii.
3.    Najlepsze warunki    
Przed rozpoczęciem kąpieli upewnij się , że  wanienka jest ustawiona na równej powierzchni, aby uniknąć wywrócenia się jej podczas kąpieli. Następnie wanienka powinna być zapełniona wodą na wysokość 20cm. Podczas kąpieli niemowlę należy lekko unieść nad wodą przytrzymując ręką tym samym główkę, barki oraz plecki dziecka. Do kąpieli należy wybierać kosmetyki niezawierające mydła, które wysusza skórę dziecka. Woda w wanience powinna mieć temperature 36stopni. Można ją sprawdzić zwykłym termometrem, bądź po przez zanurzenie łokcia w wodzie, prawidłowa temperatura to ta przy której nie będziemy odczuwali chłodu, ani zdecydowanego ciepła. Pomieszczenie w którym kąpiemy niemowlę musi mieć temperature 24 stopni, gdyż temperatura dziecka szybciej się wychładza. Tak więc zanim przystąpimy do kąpieli, powinniśmy przyszykować wszystko czego potrzebujemy zaczynając od kosmetyków pielęgnujących po recznik. Nie możemy pozwolić sobie na pozostawienie dziecka w wanience, bądź po za nią bez przykrycia, aby nie dopuścić do wyziębienia.
4.    Nawilżenie skóry
Po kąpieli należy osuszyć delikatnym ręcznikiem skórę niemowlęcia, po czym należy zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie oliwką, oraz nie powinniśmy zapomnieć o posypce do pupy niemowlęcia, gdyż miejsce to jest szczególnie narażone na podrażnienia i odparzenia. Zamiast posypki można użyć tradycyjnej sprawdzonej od czasów naszych babć mąki ziemniaczanej. W momencie kiedy zapewniamy skórze dziecka regularnej pielęgnacji, pomagamy jej zachować odpowiednie pH, ale również ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.  Przed każdym spacerem, należy pamiętać o nałożeniu kremu ochronnego na odsłoniętą skórę niemowlęcia jak rączki, czy buzia, aby zabezpieczyć ją przed wysuszeniem i podrażnieniami spowodowane czynnikami zewnętrznymi w czasie zimy czy wietrznych dni.
5.    Ochrona pupy
Skóra pupy niemowlęcia jest każdego dnia narażona na kontakt z moczem i kałem, przez co często ulega podrażnieniom. Dlatego należy często zmieniać pieluszki. W trakcie przewijania należy używać chusteczek nawilżających , które doskonale nawilżają i oczyszczają. Oprócz tego powinno się smarować pupę niemowlęcia kremem pielęgnacyjnym, aby uniknąć odparzeniom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz