sobota, 21 kwietnia 2012

Definicja toksoplazmozy

W encyklopedii medycznej można znaleźć wiele chorób, o których zdecydowana większość ludzi nie wie, albo też nie zdaje sobie sprawy, jak duża może być skala zakażenia.

Większość z nas sądzi, że dane schorzenie nie może ich dotyczyć. Taka już jest ludzka natura, że nie dopuszczamy do siebie złych myśli. Tymczasem, jak pokazują badania, wiele chorób stanowi naprawdę realny problem w społeczeństwie. Weźmy za przykład toksoplazmozę, na którą choruje coraz więcej osób. Niestety, jest ona na tyle podstępna, że w pierwszej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Toksoplazmoza jest szczególnie groźnym schorzeniem dla nowonarodzonych dzieci. Jeśli dojdzie do ich zakażenia w życiu płodowym, albo podczas porodu, zmiany w organizmie dziecka staną się nieodwracalne.

Wady w układzie nerwowym, jak i w anatomii dziecka wywołane toksoplazmozą nie dają się wyleczyć. Dziecko do końca życia pozostaje kaleką. Czym tak właściwie jest owa toksoplazmoza? Otóż, jest to pasożytnicza, groźna choroba odzwierzęca. Mogą na nią chorować tak samo ludzie, jak i zwierzęta. Powodem zachorowania na tą chorobę jest uprzednie zarażenie się pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jak może do niego dojść? Bardzo łatwo.

Wystarczy, że zjemy zakażone pierwotniakiem surowe lub niedogotowane mięso, albo będziemy mieli kontakt z kałem, śluzem, albo moczem zwierząt chorujących na toksoplazmozę. Nosicielem ostatecznym toksoplazmozy jest kot domowy. Dobrze by było wykonywać naszemu pupilowi badania pod kątem toksoplazmozy. Taki krok powinny uczynić zwłaszcza kobiety w ciąży lub planujące posiadanie potomstwa w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu mogą uniknąć bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych u swego dziecka.

-- Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz